U C H W A Ł A    Nr  206

 

RADY    MIASTA    K O N I N A

 

z dnia  26 l i s t o p a d a  2003 roku

 

w sprawie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych dla miasta Konina na 2004 rok.

 

 

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) oraz art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.)-  Rada  Miasta  Konina  u c h w a l a,  co następuje:

 

 

§ 1.

 

 Przyjmuje Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Konina na rok 2004 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

 

§ 2.

 

Wysokość nakładów na realizację programu określa Rada Miasta Konina w uchwale w sprawie budżetu Konina na rok 2004.

 

§ 3.

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Konina.

 

§ 4.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

                                                                                Przewodniczący

                                                                               Rady Miasta Konina

 

                                                                                Tadeusz Wojdyński

 

 

 

Załącznik Nr 1

 

Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta  Konina na rok 2004.

 

            Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Koninie na rok 2004 określa działania miasta Konina w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych wynikających z nadużywania alkoholu. Program przedstawia zadania własne gminy wynikające z art. 41 ustawy z dnia 26 października 1982 r o wychowaniu w trzeźwości
 i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Zgodnie z treścią ustawy „organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego są obowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów, działania na rzecz trzeźwości w miejscu pracy, przeciwdziałania powstawaniu i usuwaniu następstw nadużywania alkoholu, a także wspierania działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy”.

            Polski system opieki zdrowotnej posiada aktualnie dość dobrze rozwiniętą ofertę pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu. Ogromne znaczenie ma profilaktyka. W zakresie profilaktyki uzależnień od lat dziewięćdziesiątych obserwuje się znaczny postęp. Wypromowano wiele programów profilaktycznych, których celem jest nie tylko edukacja lecz także wspieranie dzieci i młodzieży w radzeniu sobie z problemami dojrzewania, uczenia umiejętności psychologicznych, kształtowania sytemu wartości.  W wielu placówkach oświatowych programy profilaktyczne skierowane są też do rodziców. Istota działań profilaktycznych bywa definiowana różnie, jednak wszyscy specjaliści są zgodni, iż zapobieganie uzależnieniom może być realizowane na trzech poziomach. W związku z tym wyróżnia się profilaktykę pierwszo-, drugo- i trzeciorzędową.

Profilaktyka pierwszorzędowa to działania mające na celu z jednej strony promocję zdrowia i przedłużenie życia człowieka, z drugiej zaś – zapobieganie pojawieniu się problemów związanych z używaniem i nadużywaniem środków odurzających. Szczególnie ważne jest budowanie i rozwijanie różnorodnych umiejętności radzenia sobie z  wymogami życia.

Profilaktyka drugorzędowa (lub wczesna identyfikacja) ma na celu ujawnianie osób o najwyższym ryzyku popadnięcia w uzależnienie oraz pomaganie im w redukcji tego ryzyka, a więc zapobieganie popadaniu w używanie zależne.

Profilaktyka trzeciorzędowa to interwencja po wystąpieniu uzależnienia. Ma ona na celu:

-          przeciwdziałanie pogłębianiu się procesu chorobowego,

-          umożliwienie osobie leczącej się powrotu do społeczeństwa, prowadzenia w nim satysfakcjonującego, społecznie akceptowanego trybu życia, wolnego od środków odurzających.

 

 

Program opierający się na wytycznych Państwowej Agencji Pozwiązywania Problemów Alkoholowych jest wynikiem woli samorządu lokalnego odpowiedzialnego za zdrowie fizyczne i psychiczne obywateli, właściwe wychowanie młodego pokolenia oraz ład i porządek publiczny.

 

Część 1

Diagnoza problemów alkoholowych

            Podstawowym celem diagnozy jest dostarczenie wiarygodnych informacji przydatnych do zaplanowania i realizacji Programu Profilaktyki i Pozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niniejsza diagnoza jest oceną sytuacji w Koninie sporządzoną na podstawie danych krajowych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz opracowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie diagnozy zapobiegania i minimalizacji skutków uzależnień wśród młodzieży na terenie miasta Konina.

Zanim przyjrzymy się problemom związanym z alkoholem na szczeblu społeczności lokalnej ważne jest przedstawienie najważniejszych polskich /krajowych/ problemów alkoholowych.

 

1.      Szkody występujące u osób pijących:

a)      Samo niszczenie osób uzależnionych od alkoholu

·          około 0,8-0,9 mln osób, aktualnie w lecznictwie odwykowym zarejestrowanych jest ok. 130 tys. osób;

b)      uszkodzenie zdrowia u dorosłych osób nadmiernie pijących

·          znaczna część pacjentów leczących się w placówce podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej z powodu zaburzeń układu pokarmowego, krążenia, nerwowego, chorób płuc, nowotworów, urazów itd.- około 2,5- 3 mln osób;

c)       nadumieralność w młodszych grupach wiekowych

·          w Polsce część zgonów przedwczesnych (przed 65 rokiem życia) jest ok. 40% wyższa od średniej europejskiej

·          nadużywanie alkoholu skraca życie o 10- 22 lat. Alkohol może być przyczyną śmiertelnego zatrucia, wywołuje wiele wypadków ze skutkami śmiertelnymi (w pracy, komunikacyjnych), jest jednym z najważniejszych czynników prowadzących do samobójstw, przede wszystkim zaś opóźnia i utrudnia proces diagnozowania i leczenia wielu niebezpiecznych chorób;

d)        zaburzenie rozwoju psychofizycznego, edukacyjnego pijącej młodzieży

·          istotne zagrożenie 10- 15% populacji młodzieży między 14 a 18 rokiem życia.

 

2.      Szkody występujące u członków rodzin alkoholowych:

Występują one u około 3 mln osób (dorosłych i dzieci) i obejmują przede wszystkim schorzenia psychosomatyczne i zaburzenia emocjonalne spowodowane chronicznym stresem oraz demoralizację, ubóstwo i obniżenie szans osiągnięcia rozwoju zawodowego.

 

 

3.      Alkoholowa dezorganizacja środowiska pracy:

Obejmuje przede wszystkim nieobecność w pracy, wypadki i obniżenie wydajności pracy. Wprawdzie spożycie alkoholu w miejscu pracy w ostatnich latach zmniejszyło się, ale obserwuje się coraz większą alkoholową patologię populacji bezrobotnych.

 

4.      Naruszenie prawa i porządku przez osoby nietrzeźwe.

Do najważniejszych problemów należą:

a)      wpływ nietrzeźwości na popełnianie przestępstw, a w szczególności na zjawisko recydywy,

b)      przemoc w rodzinach alkoholowych i miejscach publicznych,

c)       prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

 

5.      Naruszenie prawa związane z obrotem alkoholem.

            Najważniejsze problemy to:

a)      nielegalny import, produkcja i sprzedaż napojów alkoholowych (wielkość tego zjawiska szacuje się na około 20- 25% legalnego obrotu)

b)      sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym,

c)       promocja, reklama i propagowanie spożycia napojów alkoholowych.

 

6.      Niekorzystne społeczne zmiany w strukturze spożycia napojów alkoholowych:

a)      zmniejszenie odsetka abstynentów z 23% do 16,8%,

b)      spadek wieku inicjacji alkoholowej- najczęściej podawany wiek pierwszego picia alkoholu ma miejsce pomiędzy 11 a 14 rokiem życia i wykazuje stałe tendencje obniżania się,

c)       wzrost spożycia alkoholu przez kobiety,

d)      wzrost koncentracji spożycia- 10 lat temu na 6,2% badanych przypadło 38,1% całego wypijanego alkoholu, obecnie 5,3% wypija 46,1% ogólnej ilości napojów.

 

Diagnoza problemów alkoholowych w mieście Koninie.

Opierając się na danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, możliwe jest oszacowanie liczby osób na terenie Konina, wymagających różnego typu oddziaływań profilaktycznych i terapeutycznych w ramach realizacji Programu.

W ponad 80- tysięcznym mieście Koninie, gdzie osoby powyżej 17 roku życia stanowią 64,6 tysięcy mieszkańców, statystycznie jest:

a)      1.600 osób uzależnionych (2% populacji)

b)      3.200 osób współuzależnionych (4% populacji)

c)       3.200 dzieci wychowujących się w rodzinach alkoholików (4% populacji)

d)      4.000- 5.600 osób pijących szkodliwie (5- 7% populacji)

e)      4.200 osób dorosłych i dzieci, wobec których stosowana jest przemoc domowa  w rodzinach z problemem alkoholowym (2/3 dorosłych i 2/3 dzieci z tych rodzin)

            Według danych statystycznych w społeczności konińskiej jest 1 600 dorosłych osób uzależnionych, natomiast osoby pijące szkodliwie i zagrożone uzależnieniem to dalsze 4 800 osób z problemem alkoholowym.

Kolejną grupą bezpośrednio również dotkniętą problemem alkoholowym są dorośli żyjący w rodzinach alkoholików i osób nadmiernie pijących – są to osoby współuzależnione – 3 200.

Dla rozwoju dziecka szkody powodują rodzice uzależnieni jak i nadmiernie pijący. Dotyczy to 3 200 dzieci, które o wiele częściej niż inne zostają w przyszłości alkoholikami, a 80 % tej grupy w dorosłym życiu wiąże się z alkoholikami.

            Dodatkowym problemem jest przemoc występująca w omawianych rodzinach. Ofiarami przemocy jest blisko 4 200 osób – kobiet i dzieci z rodzin alkoholowych.

Praca z rodzinami dotkniętymi problemem przemocy polega na udzielaniu środowiskowej pomocy interwencyjnej nakierowanej na zapewnienie bezpieczeństwa, powstrzymywanie kryzysu i zjawiska przemocy w rodzinie.

Z rodzinami prowadzona jest stała praca i pomoc w zakresie poradnictwa prawnego, pedagogicznego, psychologicznego i socjalnego w ramach struktur Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie. Działania interwencyjno-edukacyjne dla osób dotkniętych doświadczeniem przemocy prowadzone są na zasadach i we współpracy z Ogólnopolskim Pogotowiem dla ofiar przemocy „Niebieska Linia”.

Udzielone porady w ramach struktur Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

 

Liczba udzielonych porad

 

2002 r. – dwa kwartały

2003 r. - trzy kwartały

Porady prawne

112

379

Porady pedagogiczne

54

259

Porady specjalistów pracy socjalnej

46

29

Porady telefoniczne

45

400

Porady psychologiczne

38

121

Porady kuratora sądowego

15

26

Suma

310

1 214

 

Jak wynika z powyższych danych największa ilość osób korzystała z porad prawnych, są to osoby słabo znające prawo, nie potrafiące samodzielne poradzić sobie z różnego rodzaju zawiłościami urzędowymi. Osoby korzystające z pomocy to głównie ofiary przemocy domowej zarówno fizycznej jak i psychicznej, osoby krzywdzone, zaniedbywane, z obniżonym poczuciem własnej wartości, nieodporne na stres.

Dotychczasowe doświadczenia oraz ilość zgłaszających się osób o pomoc w rozwiązywaniu problemów alkoholowych, utwierdzają w przekonaniu o konieczności kontynuacji i zapewnienia społeczności miasta Konina bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego oraz czasowej opieki.

Dlatego też, władze samorządowe podejmą działania na rzecz utworzenia hostelu na terenie Konina dla osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest ścisła współpraca policji, sądu i instytucji w zakresie niesienia pomocy dla osobom doświadczającym przemocy domowej.

Celem tych działań jest zatrzymanie przemocy, zapewnienia bezpieczeństwa osobom pokrzywdzonym, chociażby przez izolowanie sprawcy, pouczenie osób poszkodowanych o przysługujących im prawach i dokumentowanie zdarzenia.  Od 2000 r.  jest prowadzona interwencja  policji wobec sprawców przemocy w ramach procedury „Niebieska Karta”.

 

Niebieska Karta

 

Lp.

Sprawozdania z przeprowadzonych interwencji domowych wobec przemocy w rodzinie

2000 rok

2001 rok

2002 rok

1.

Liczba przeprowadzonych interwencji (ogółem)

4 637

4 821

4 481

2.

W tym: dotyczy przemocy w rodzinie

108

184

152

3.

W tym: stwierdzono fakt przemocy w rodzinie

54

94

91

4.

Sytuacja konfliktowa z zagrożeniem przemocy w rodzinie

54

90

61

5.

Liczba ofiar przemocy (ogółem)

253

430

385

6.

W tym: kobiety

112

213

180

7.

             mężczyźni

23

34

27

8.

             dzieci do lat 13

77

103

104

9.

             nieletni od lat 13 do 18 lat

41

80

74

10.

Liczba sprawców przemocy domowej (ogółem)

93

186

151

11.

W tym: kobiety

3

4

1

12.

             mężczyźni

90

181

149

13.

             nieletni

-

1

1

14.

Liczba sprawców przemocy domowej pod wpływem alkoholu (ogółem)

76

140

105

15.

W tym: przewiezionych do Izby Wytrzeźwień

44

55

51

16.

Liczba przesłanych informacji do:

- Ośrodków Pomocy Społecznej

54

130

68

 

- gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

35

5

20

 

- placówek służby zdrowia

-

-

-

 

- placówek szkolno-wychowawczych

-

-

-

 

- organizacji pozarządowych

-

-

-

 

- innych (jakich)

7 (kuratorzy)

2

3

Pole tekstowe:

 

 

Liczba postępowań przygotowawczych wobec sprawcy przemocy domowej

 

Wszczęte postępowania

2000 rok

2001 rok

2003 rok

z art. 207 KK

22

19

11

z art. 197 KK

-

1

-

 

 

Kategorie przestępstw najczęściej popełnianych przez nieletnich na terenie działania Komendy Miejskiej Policji Konin

 

Rodzaje przestępstw

2000 rok

2001 rok

2003 rok

Kradzież z włamaniem

109

125

102

Kradzież cudzej rzeczy

109

92

58

Rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenia rozbójnicze

51

25

16

Ustawa o zapobieganiu narkomanii

3

52

125

Bójka lub pobicie

4

9

4

Uszczerbek na zdrowiu z art. 156, 157 KK

7

6

13

Ogółem

323

341

449

 

 

Klienci Izby Wytrzeźwień.

 

Wyszczególnienie

2000 rok

2001 rok

2002 rok

2003 rok

(2 kwartały)

Nieletni

75

46

42

25

Kobiety

136

119

178

86

Mężczyźni

2 485

2 274

2 602

1 392

Ogółem

2 696

2 439

2 822

1 503

 

 

            Osoby przebywające w Izbie Wytrzeźwień - w roku 2002 wystąpił skokowy wzrost liczby klientów - do 2 822 osób wobec 2 439 w roku 2001. Rok 2003 też można określić jako zwyżkujący, ponieważ za I półrocze liczba klientów wyniosła 1 503 osoby.

            Satysfakcjonującym wydarzeniem do odnotowania jest malejąca rokrocznie liczba osób nieletnich w Izbie Wytrzeźwień -  do 42 osób w 2002 r.,  wobec 75 w roku 2000.

 

Analiza spożycia alkoholu przez młodzież.

 

Alkohol (głównie piwo), stały się nieodłącznym atrybutem towarzyszącym młodzieżowym imprezom, spotkaniom towarzyskim. Potwierdził to raport diagnostyczny sporządzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie opracowany na podstawie badań przeprowadzonych za pomocą ankiety Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w czasie realizacji programu profilaktycznego II Elementarz. Badania przeprowadzono w grudniu 2002 roku wśród uczniów klas szóstych szkół podstawowych, młodzieży klas pierwszych i drugich gimnazjum, młodzieży klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych ogółem 10% populacji wybranego przedziału wiekowego.

  Przeprowadzone badanie dotyczyło zagadnienia używania alkoholu i środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież szkół konińskich.

Stwierdzono, że najczęściej i w sposób najbardziej niebezpieczny używanym środkiem jest alkohol. Tylko 12% uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych nie miało kontaktu z alkoholem, i odpowiednio 27% z gimnazjum i 29% ze szkół podstawowych.

 

 

Próg inicjacji alkoholowej

 

 

 

 

Z badań wynika, że wśród młodzieży spożywającej alkohol dochodzi często do upicia się:

 

Przekraczanie progu nietrzeźwości

 

           

      Badanie wskazało, że istnieje grupa dzieci i młodzieży podwyższonego ryzyka tzn. często nadużywająca alkoholu. Stanowi ją około 11% ogółu uczniów ankietowanych. Alkohol stał się sposobem na nudę, radzenie sobie ze stresem, na podwyższenie poczucia własnej wartości i akceptację grupy rówieśniczej, w której dany młody człowiek przebywa.

 

 

Problemy społeczne wynikające z nadużywania alkoholu.

 

Do problemów społecznych wynikających z nadużywania alkoholu można zaliczyć bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość, niedostatek. Na dzień 30.09.2003r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie obejmował swoją opieką 222 rodziny z dominującym problemem alkoholowym, w którym są ogółem 481 osoby. Uzyskują oni pomoc finansową (zasiłki celowe i stałe) i rzeczową (obiady dla dzieci w szkołach, wyprawki), posiłki w stołówce Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie. Bezdomni mogą znaleźć schronienie w Schronisku i Noclegowni prowadzonej przez Polski Czerwony Krzyż, która czynna jest przez cały rok. Schronisko i Noclegownia posiada 42 miejsca. Aktualnie przebywa w nich 49 osób.

Osoby doświadczające przemocy domowej w rodzinie alkoholowej uzyskują pomoc w Zespole Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w Centrum Profilaktyki, Edukacji i Promocji Zdrowia Konińskiego Towarzystwa „Trzeźwość”. Otrzymują pomoc terapeutyczną, prawną, socjalną polegającą na przeprowadzaniu rozmów terapeutycznych związanych z motywowaniem do zmiany, pomoc w pisaniu pism do sądu w sprawach o znęcanie się nad rodziną, rozwodowych, o alimenty, o eksmisję, podanie o pomoc finansową, itp.

Zjawisko przemocy z roku na rok się pogłębia. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy i poszukuje jej. Dlatego bardzo ważne jest, by w naszym mieście istniały miejsca gdzie osoba krzywdzona uzyska natychmiastową i wszechstronną pomoc.

Z danych uzyskanych od policji wynika, że rośnie ilość interwencji domowych, w roku bieżącym było ich już 2358. Większość jest związana ze stosowaniem przemocy przez jednego członka rodziny. Aby wyjść naprzeciw problemowi podjęto decyzję o wspólnych interwencjach policji i pracowników socjalnych. Obecność pracownika socjalnego ma na celu udzielenie w czasie interwencji w sprawie, zaopiekowanie się osobą, która doznała przemocy, porozumienie z nią, zaoferowanie dalszej pomocy.

 

Część II

 

Kierunki działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

1.      Działania profilaktyczne i edukacja publiczna:

-          realizacja programów profilaktycznych w szkołach,

-          prowadzenie zajęć profilaktyczno- terapeutycznych w świetlicach socjoterapeutycznych, środowiskowych i ogniskach wychowawczych,

-          zajęcia edukacyjno- terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym dla uzależnionych i współuzależnionych,

-          obozy, kolonie i półkolonie profilaktyczno- terapeutyczne,

-          współpraca z mediami,

-          druk broszur i innych wydawnictw promujących trzeźwość,

Podejmowane działania profilaktyczno- terapeutyczne skierowane do dzieci i młodzieży, mają na celu promowanie trzeźwego trybu życia, nabywanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, odmawiania picia napojów alkoholowych, podwyższania poczucia własnej wartości, podejmowania decyzji, wytyczania i osiągania celów, spędzania wolnego czasu na trzeźwo.

      Działania te realizowane są w postaci programów profilaktycznych w szkołach, świetlicach socjoterapeutycznych, świetlicach środowiskowych, środowiskowych ogniskach wychowawczych, na obozach, koloniach i półkoloniach dla dzieci z rodzin alkoholowych i imprezach promujących zabawę i spędzanie wolnego czasu na trzeźwo.

       W Koninie funkcjonuje: 9 Świetlic Środowiskowych, 6 Świetlic Socjoterapeutycznych i 7 Środowiskowych Ognisk Wychowawczych. Uczęszcza do nich około 1220 dzieci i młodzieży.

      Realizowane są w nich takie programy profilaktyczne, jak: „Zanim spróbujesz”, „Szansa”, „Jak żyć z ludźmi” i inne programy zawierające elementy radzenia sobie z przykrymi uczuciami, rozwiązywaniem problemów, dbaniem o swoje zdrowie. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

W szkołach prowadzone są programy: „II Elementarz”, kierowany jest do młodzieży, pedagogów i rodziców. Dostarcza wiedzy na temat uzależnienia, środków uzależniających, atakże informacje o zagrożeniach wynikających z ich zażywania. „Zanim spróbujesz” jest  programem bardzo elastycznym, dla różnych grup wiekowych i ma na celu kształtowanie postaw sprzyjających życiu bez alkoholu. 

 

2.      Pomoc osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom:

-          zajęcia terapeutyczne dla osób uzależnionych,

-          programy psychoterapii dla współuzależnionych,

-          przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie, grupy wsparcia dla ofiar przemocy,

-          Punkt Konsultacyjny dla osób doświadczających przemocy w rodzinie alkoholowej i dla osób uzależnionych od alkoholu,

-          udzielenie wsparcia ofiarom przemocy w ramach interwencji domowej (procedura „Niebieska Karta”),

-          prowadzenie działań na rzecz utworzenia hostelu dla ofiar przemocy domowej,

-          wspieranie ruchów trzeźwościowych /w zakresie uzależnień od alkoholu, narkotyków/,

-          poradnictwo interdyscyplinarne, grupy terapeutyczno-rozwojowe.

 

Dostępność leczenia dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin na terenie miasta Konina:

Osoby z problemem alkoholowym i ich rodziny mogą uzyskać pomoc terapeutyczną na Oddziale Leczenia Uzależnień Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. 11 Listopada 26, w ramach którego działa Przychodnia Leczenia Uzależnień i Współuzaleznień i Dzienny Oddział Odwykowy, oraz w grupach samopomocowych, stowarzyszeniach abstynenckich.

Na dzień 24 września 2003 r. do Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień zgłosiły się 982 osoby. Ogółem udzielono 690 świadczeń. Poradnia realizuje dwustopniowy program terapeutyczny: podstawowy trwający 4 miesiące i dwuetapowy zaawansowany trwający 4 miesiące lub 15 tygodni.

Poza Poradnią osoby uzależnione i ich rodziny mogą również uzyskać pomoc terapeutyczną i prawną w Zespole Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz w Centrum Profilaktyki, Edukacji i Promocji Zdrowia Konińskiego Towarzystwa „Trzeźwość”. Wszyscy zainteresowani mogą też uzyskać pomoc w Punkcie Konsultacyjnym i telefonie zaufania dla osób doświadczających przemocy w rodzinie i dla osób uzależnionych od alkoholu, który w znacznym stopniu uzupełnia oferty poradni.

 

3.      Kontrola przestrzegania zasad handlu i zakazu reklamy napojów alkoholowych oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

·          Przestrzeganie limitu punktów, zasad sprzedaży napojów alkoholowych, zakazu reklamy i spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych.

            Zgodnie z uchwałą Nr 271 Rady Miasta Konina z dnia 30 października 1996 r., w naszym mieście obowiązuje limit 166 punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu /z wyjątkiem piwa/ przeznaczonych do sprzedaży poza miejscem sprzedaży, oraz limit 80 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu /z wyjątkiem piwa/ przeznaczonych do spożycia w miejscach sprzedaży /Uchwała Nr 646 Rady Miasta Konina z dnia 23 listopada 2001 r. w sprawie określenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu / z wyjątkiem piwa/ przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie miasta Konina/.

Na dzień 30. 09. 2003 r. w Koninie było 318 punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w tym:

·          handel detaliczny – ogółem - 219 punktów, w tym 153 limitowane

·          gastronomia - ogółem - 99 punktów, w tym 34 limitowane

Kontrole podmiotów, posiadających zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych pod kątem przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeprowadza Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szczególną uwagę zwraca się na sprzedaż napojów alkoholowych, nieletnim i nietrzeźwym, posiadanie aktualnego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zakaz reklamy napojów alkoholowych. Działania kontrolne podejmowane są również przez Policję, Straż Miejską i Państwową Inspekcję Handlową.

 

4.      Wspieranie organizacji i instytucji prowadzących działania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie miasta Konina.

1.       Współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży realizującymi programy psychoedukacyjne na podstawie przedłożonych projektów.

2.       Wspieranie działań podejmowanych przez środowiska wzajemnej pomocy ukierunkowane na zapobieganie lub zmniejszenie szkód związanych z alkoholem lub narkotykami.

3.       Współpraca i wspieranie organizacji realizujących programy profilaktyczno-terapeutyczne według przedłożonych projektów.

 

Na rzecz osób z problemem alkoholowym na terenie Konina działają następujące organizacje i instytucje:

o         Wojewódzki Szpital Zespolony Oddział Leczenia Uzależnień - ul. Południowa 1

§          detoksykacja i leczenie alkoholowego zespołu abstynencji,

§          program psychoedukacji dla uzależnionych,

§          intensywny program terapii dla uzależnionych,

§          sesje rodzinne,

§          trening asertywnych zachowań abstynenckich,

§          indywidualne konsultacje poszpitalne.

 

o         Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej - ul. 11 Listopada 26

-          kontakt z osoba uzależnioną i współuzależnioną,

-          terapia podstawowa osób uzależnionych,

-          terapia ponadpodstawowa – warsztaty terapeutyczne

 

o         Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  - ul. Przyjaźni 5

-          przeprowadzanie rozmów motywujących do leczenia osób z problemem alkoholowym

-          przeprowadzanie kontroli podmiotów posiadających zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych pod kątem przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości,

-          współpraca z mediami w zakresie informacji dot. uzależnień,

-          współpraca z organizacjami i instytucjami w realizacji zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

-          inicjowanie nowych działań trzeźwościowych na terenie Konina,

 

o         Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna – ul. Sosnowa 12

-          pomoc psychologiczno-terapeutyczna dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

 

o         Konińskie Towarzystwo „Trzeźwość” - ul. PCK 13

-          prowadzenie 6 świetlic socjoterapeutycznych,

-          prowadzenie świetlicy środowiskowej Starówka dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

-          realizacja programu w ramach procedury „Niebieskich Kart”,

-          specjalistyczne poradnictwo prawne, psychologiczne, socjalne,

-          organizacja i prowadzenie szkoleń w zakresie uzależnień,

-          grupa wsparcia dla dzieci krzywdzonych.

 

o         Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - ul. Przyjaźni 5

-          pomoc rzeczowa i finansowa dla osób z rodzin z problemem alkoholowym,

-          organizacja wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

-          finansowanie posiłków dzieciom w szkołach.

oraz

       Zespół Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

       -  ul. Sosnowa 16

-          pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie alkoholowej i osób uzależnionych,

-          konsultacje indywidualne i telefoniczne,

-          porady prawne,

-          rozmowy terapeutyczne – indywidualne,

-          poradnictwo socjalne,

-          pomoc w pisaniu pism procesowych, skierowanie na leczenie odwykowe, eksmisje, rozwody, alimenty, znęcanie się nad rodziną, itp.

 

o         Izba Wytrzeźwień - ul. Ametystowa 1

            - zapewnienie opieki medycznej osobom będącym w stanie nietrzeźwości,

 

o         Młodzieżowy Dom Kultury - ul. 11 Listopada 7a

-          realizacja programów profilaktyczno – edukacyjnych,

-          organizacja wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

 

o         Konińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Szansa”  -  ul. Nadrzeczna 56

-          prowadzenie świetlicy środowiskowej

-          grupa wsparcia, grupy samopomocowe, telefon zaufania.

 

o         Stow. na Rzecz Aktywizacji Zawodowej i Pomocy Socjalnej Młodzieży – ul. Dąbrowskiej 2

-          prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych.

 

o         Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - ul. Noskowskiego 1A

-          prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

-          prowadzenie środowiskowych ognisk wychowawczych,

-          organizacja wypoczynku dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

-          punkt informacyjno-interwencyjny Rzecznika Praw Dziecka.

 

o          Polski Czerwony Krzyż - ul. Staromorzysławska 1

-          prowadzenie 2 świetlic środowiskowych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

-          prowadzenie Noclegowni i Schroniska dla bezdomnych,

-          pomoc rzeczowa.

 

o         Związek Harcerstwa Polskiego - ul. Harcerska 4

-          prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,

-          organizacja obozów profilaktyczno-terapeutycznych dla dzieci,

-          promowanie trzeźwego trybu życia / wycieczki, konkursy, szkolenia/.

 

o         Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wojciecha - ul. Portowa 2

-          organizacja półkolonii z programem profilaktyczno – edukacyjnym dla dzieci z rodzin dysfunkcjonalnych.

 

o         Fundacja Mielnica - ul. Szpitalna 43

-          realizacja programu profilaktycznego-wychowawczego

o         Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem  -  ul. Szpitalna 43

-          prowadzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

 

o         Miejska Komenda Policji - ul. Przemysłowa 1

-          interwencje domowe z „Niebieską kartą”,

-          kontrole drogowe pod kątem trzeźwości kierowców,

-          monitorowanie miejsc zagrożonych zjawiskami patologii  /alkoholizm, narkomania/,

-          organizowanie konkursów na temat uzależnień,

-          druk wydawnictw na temat uzależnień,

-          współpraca z mediami.

 

o         Pogotowie Opiekuńcze - ul. Okólna 54

-          prowadzenie całodobowego pogotowia dziecięcego,

-          profilaktyka i terapia indywidualna.

 

o         Stowarzyszenie „Na Pożytek Publiczny” - ul. Z. Urbanowskiej 8

-          organizacja wypoczynku dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

 

o         Grupy samopomocowe dla osób uzależnionych od alkoholu /AA wsparcie w utrzymaniu trzeźwości, imprezy trzeźwościowe, rocznice abstynencji/:

-           „Nadzieja”        - ul. Przemysłowa 21,

-          „Przebudzenie”  - ul. 11 Listopada 26,

-          „Dziupla”          - ul. Nadrzeczna 56,

-          „Przemienienie” - ul. Przemysłowa,

-          „Szansa”           - ul. Młodzieżowa 2,

-          „Wiara”             - ul. M. Kolbe 2,

-          „Zdzisław”         - ul. Kościelna 1,

-          „Trzy kroki”      - ul. Nadrzeczna 56

 

o         Grupy wsparcia dla rodzin alkoholików / pomoc żonom, matkom i innym członkom rodzin alkoholika, wsparcie w działaniu, pracy nad sobą, itp./

-          grupa Al.-Anon        - ul. 11 Listopada 7a,

-          grupa DDA - ul. 11 Listopada 7a,

-          grupa wsparcia        - ul. Szeligowskiego 1

 

 

 

 

 

Część III

 

 

Zadania do realizacji

 

 

1.      Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.

 

 

 

Lp.

Zadanie

Realizator

Adresat

Termin

1

2

3

4

5

1.

Kontynuowanie i rozwijanie programów profilaktycznych w szkołach, uczenie umiejętności służących zdrowemu i trzeźwemu życiu, poszerzenie liczby szkolnych odbiorców programów profilaktycznych

Szkoły,

Instytucje,

Dzieci i młodzież

Cały rok

2.

Wspomaganie programów profilaktyczno-wychowawczych podejmowane przez organizacje pozarządowe, oświatowe, społeczne

Szkoły, organizacje,

Dzieci i młodzież

Cały rok

3.

Współudział w działaniach promujących trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania czasu wolnego przez młodzież, rozwój zorganizowanych zajęć pozalekcyjnych w świetlicach, klubach, placówkach oświatowych,

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

4.

Wspieranie uczniowskich klubów sportowych i organizacji sportowo-rekreacyjnych

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

5.

Informowanie społeczeństwa o dostępności usług leczniczych i rehabilitacyjnych oraz prowadzenie powszechnej edukacji w zakresie podstawowej wiedzy o szkodliwości picia alkoholu

MOPR, organizacje, placówki oświatowe

Dorośli, młodzież i dzieci

Cały rok

6.

Wydawanie materiałów informacyjnych – ulotki, broszury, plakaty, materiały szkoleniowe, finansowanie ogłoszeń prasowych, monitoring

MOPR, KMP, organizacje

Dorośli, młodzież i dzieci

Cały rok

7.

Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dzieci uczestniczących w programach profilaktycznych

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

8.

Prowadzenie dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo -wychowawczych i socjoterapeutycznych

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

9.

Prowadzenie szkoleń nauczycieli w zakresie szkolnych programów profilaktycznych

MOPR,

organizacje, instytucje

Nauczyciele szkół konińskich

Cały rok

10.

Monitorowanie działań profilaktycznych i kontrola podmiotów prowadzących sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych

Straż Miejska,

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Placówki prowadzące sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych

Cały rok

Przyjmuje się przeznaczyć około 30 % środków

 

 

 

2.      Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

 

Lp.

Zadanie

Realizator

Adresat

Termin

1

2

3

4

5

1.

Współpraca z placówkami służby zdrowia w zakresie leczenia uzależnień

MOPR, organizacje

 

Dorośli, młodzież

Cały rok

2.

Finansowanie dodatkowych zajęć terapeutycznych dla pacjentów uzależnionych od alkoholu, prowadzonych zwłaszcza w godzinach popołudniowo- wieczornych lub w dni ustawowo wolne od pracy

Oddział Leczenia Uzależnień WSzZ, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. 11 Listopada 26

 

Dorośli, młodzież

Cały rok

3.

Objęcie programami terapeutycznymi osób, będącymi klientami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

MOPR

Dorośli, dzieci i młodzież

Cały rok

4.

Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych pracowników lecznictwa odwykowego podnoszących kwalifikacje w zakresie pracy z osobami uzależnionymi

MOPR

Pracownicy lecznictwa odwykowego

 

Cały rok

5.

Pokrycie kosztów wystawiania opinii przez biegłego orzekającego w sprawach uzależnienia od alkoholu

MOPR

Dorośli

Cały rok

6.

Zabezpieczenie pracy Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespołu interwencyjno-motywacyjnego oraz Zespołu eksperckiego do oceny ofert w ramach Programu, zapewnienie pomocy prawnej w ramach działalności zespołu interwencyjnego, zorganizowanie szkolenia dla członków Komisji, zakup materiałów, sprzętu komputerowego, literatury fachowej

MOPR

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Cały rok

Przyjmuje się przeznaczyć około 15 % środków

 

3.      Udzielanie rodzinom, w którym występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

 

Lp.

Zadanie

Realizator

Adresat

Termin

1

2

3

4

5

1.

Zwiększenie skuteczności interwencji prawno-administracyjnych wobec przemocy i innych zaburzeń funkcjonowania rodziny powodowanych piciem alkoholu, dofinansowanie programów pomocowych dla ofiar przemocy

MOPR, KMP organizacje

Dorośli, młodzież, dzieci

Cały rok

2.

Prowadzenie grup wsparcia i zajęć terapeutycznych dla ofiar przemocy domowej oraz utworzenie i prowadzenie hostelu

MOPR, organizacje

Dorośli, młodzież, dzieci

Cały rok

3.

Prowadzenie programów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym np., w świetlicach, klubach

organizacje

Dzieci, młodzież

Cały rok

4.

Dofinansowanie programów oferowanych przez placówki w zakresie pomocy dla osób współuzaleznionych ujętych w harmonogramie zadań Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Konina na 2004 r.

Organizacje

dorośli

Cały rok

Przyjmuje się przeznaczyć 15 % środków

 

 

 

4.      Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

 

 

Lp.

Zadanie

Realizator

Adresat

Termin

1

2

3

4

5

1.

Wspomaganie organizacji pomocowych i charytatywnych realizujących zadania związane z rozwiązywaniem problemów uzależnień

Organizacje, instytucje

Dorośli

Cały rok

2.

Wspomaganie działalności organizacji młodzieżowych i sportowych, promujących zdrowy styl życia i abstynencję

Placówki oświatowe, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

3.

Dofinansowanie świetlic środowiskowych realizujących zadania związane z profilaktyką alkoholową

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

4.

Szkolenie przedstawicieli różnych zawodów realizujących zadania związane z profilaktyką i stykajacych się w pracy z osobami z problemami alkoholowymi, tj. policjantów, pracowników MOPR, kuratorów, nauczycieli

MOPR, organizacje

Policjanci, kuratorzy, pracownicy MOPR, nauczyciele

Cały rok

5.

Organizowanie wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z rodzin zagrożonych problemami alkoholowymi

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

6.

Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dzieci uczestniczących w programach profilaktycznych

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

7.

Prowadzenie dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo -wychowawczych i socjoterapeutycznych

Szkoły, organizacje

Dzieci i młodzież

Cały rok

Przyjmuje się przeznaczyć około 40 % środków

 

           

 

5.      Egzekwowanie i przestrzeganie przepisów ustawy o rynku alkoholowym.

 

Lp.

Zadanie

Realizator

Adresat

Termin

1

2

3

4

5

1.

Przeprowadzenie wraz z odpowiednimi służbami i członkami Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących zakazu reklamy i promocji napojów alkoholowych oraz zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Placówki handlowe prowadzące obrót napojami alkoholowymi

Cały rok

2.

Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Placówki handlowe prowadzące obrót napojami alkoholowymi

Cały rok

 
Część IV

Warunki realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Konina na 2004 rok.

 

1.       Nadzór nad realizacją Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych dla miasta Konina na rok 2004 sprawuje Rada Miasta  Konina.

2.       Koordynatorem Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Konina na rok 2004 jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie.

3.       W realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uczestniczy Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Pełnomocnik Prezydenta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz jednostki miasta, instytucje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.

4.       Środki finansowe na realizację zadań określi Rada Miasta Konina w uchwale w sprawie budżetu Konina na rok 2004.

5.       Decyzje dotyczące kwot wydatków przeznaczonych na realizację poszczególnych zadań zawartych w harmonogramie podejmuje Prezydent Miasta Konina, po uzyskaniu opinii Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

6.       Zadania ujęte w Programie realizuje się w oparciu o harmonogram zadań zatwierdzony zarządzeniem Prezydenta Miasta Konina, który określa nazwę zadań, kwoty i terminy ich realizacji.

 

 

Zasady wynagradzania członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Członkowie komisji otrzymują wynagrodzenia za udział w posiedzeniu komisji w wysokości 2% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za poprzedni kwartał.

Podstawą wynagrodzenia jest lista obecności.