U C H W A Ł A   Nr  237

RADY    MIASTA    K O N I N A

z dnia  21  s t y c z n i a  2004 roku

 

w sprawie  zwolnień od podatku od nieruchomości.

 

 

Na podstawie art.7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9 poz. 84 z 2002 r. z późn. zm.), art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust.1 i art. 41 ust.1 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz.1591 z późn. zm.), ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177 ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718 ze zm.).

 

 

W celu stworzenia warunków do przyspieszenia rozwoju gospodarczego Miasta Konina oraz zmniejszenia poziomu bezrobocia - Rada  Miasta  Konina  u c h w a l a,  co  następuje:

 

 

§ 1.

 

1.       Zwalnia się od podatku od nieruchomości zwanego dalej „podatkiem”, podatnika będącego właścicielem nieruchomości lub ich części, w których dokonano inwestycji o charakterze przemysłowym lub usługowym powodujące powstanie nowych miejsc pracy. Zwolnienie nie dotyczy usług developerskich.

 

2.       Zwolnienie od podatku przysługuje na okres kolejnych:

1/  2 lat jeżeli utworzono co najmniej 5 nowych miejsc pracy,

2/  3 lat jeżeli utworzono co najmniej 10 nowych miejsc pracy,

3/  4 lat jeżeli utworzono co najmniej 15 nowych miejsc pracy,

4/  5 lat jeżeli utworzono co najmniej 50 nowych miejsc pracy,

5/  10 lat jeżeli utworzono co najmniej 100 nowych miejsc pracy.

 

3.       Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała u podatnika wzrost liczby zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia z okresu 6 miesięcy przed oddaniem inwestycji o 5,10, 15, 50 lub 100 osób. Przy ustalaniu poziomu zatrudnienia na dzień oddania inwestycji uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych na terenie miasta Konina.

 

4.       Zwolnienie od podatku przysługuje jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia na terenie miasta Konina zostanie utrzymany przez okres zwolnienia.

 

§ 2.

 

1.       Zwolnienie, o którym mowa w § 1 nie dotyczy nieruchomości, które stanowiły podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości przed wejściem w życie niniejszej uchwały, za wyjątkiem nieruchomości, które:

a)      zostały nabyte w ramach przekształcenia majątku skarbu państwa lub gminy, lub

b)      zostały nabyte w ramach procesu likwidacyjnego lub upadłościowego.

2.       W przypadku gdy podatnik poszerza działalność o nową inwestycję, w której znajdzie zatrudnienie określona w § 1 ust. 2 liczba osób, zwolnienie obejmuje tylko nowo powstałą nieruchomość.

 

§ 3.

1.       Zwolnienie przysługuje po udokumentowaniu przez podatnika okoliczności określonych w § 1, nie później niż w ciągu 12 miesięcy od daty oddania nowej inwestycji do użytku.

2.       Podatnik na początku każdego roku podatkowego w czasie trwania zwolnienia zobowiązany jest do składania informacji potwierdzającej uprawnienie do zastosowania zwolnienia w podatku od nieruchomości.

 

§ 4.

1.       Zwalnia się od podatku od nieruchomości zwanego dalej ,,podatkiem” podatnika będącego właścicielem nieruchomości, w których podatnik spełniający wymogi małego przedsiębiorcy określone w ustawie Prawo działalności gospodarczej, prowadzący działalność gospodarczą o charakterze przemysłowym, usługowym oraz handlowym z wyłączeniem usług developerskich  zatrudni co najmniej 1 osobę i utrzyma to miejsce pracy przez okres  co najmniej 12 miesięcy.

2.       Maksymalna wartość zwolnienia od podatku udzielonego z tytułu określonego w ust. 1 nie może przekroczyć kwoty 2000 zł na 1 nowozatrudnioną osobę.

3.       Suma ulg określonej w ust.1 z tytułu zatrudnienia drugiej i kolejnej osoby nie może być większa od kwoty podatku od nieruchomości za dany okres.

4.       Zwolnienie od podatku określone w ust.1 w danym roku podatkowym przysługuje proporcjonalnie do czasu zatrudnienia pracownika, a pozostała jego część przechodzi na kolejny rok podatkowy.

5.       Zwolnienie od podatku określone w ust.1 przysługuje w przypadku:

 

a)      udokumentowania wzrostu  zatrudnienia i ustalenia średniego poziomu zatrudnienia z okresu co najmniej 3 miesięcy przed,

 

b)      zgłoszenia zamiaru skorzystania ze zwolnienia w okresie do 6 miesięcy od daty zatrudnienia pracownika.

6.       Przy ustalaniu poziomu zatrudnienia  uwzględnia się tylko zatrudnionych  na terenie

miasta Konina.

 

§ 5.

 

1.       Zwalnia się, na okres 10 lat, od podatku od nieruchomości zwanego dalej ,,podatkiem” tego podatnika nieruchomości lub jej części, w których podatnik prowadzi inkubator przedsiębiorczości lub ośrodek wspierania przedsiębiorczości zwane dalej inkubatorem.

2.       Zwolnienie od podatku określone w ust.1 może być udzielone wyłącznie podmiotom, które nie prowadzą działalności nastawionej na osiągnięcie zysku.

 

3.       Zwolnienie od podatku określone w ust.1 dotyczy wyłącznie tych nieruchomości, w których będą  zlokalizowane  firmy działające w ramach inkubatora.

4.       Zwolnienie od podatku określone w ust.1 przysługuje w przypadku opracowania regulaminu funkcjonowania inkubatora i jego zatwierdzenia przez Prezydenta Miasta Konina.

 

§ 6.

1.       Podatnik jest obowiązany zawiadomić pisemnie Urząd Miejski w Koninie o utracie warunków do zwolnienia od podatku od nieruchomości najpóźniej w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących utratę warunków do zwolnienia.

2.       Podatnik, który w terminie określonym w ust. 1 zawiadomi Urząd Miejski o utracie warunków do zwolnienia od podatku od nieruchomości traci prawo do tego zwolnienia, poczynając od miesiąca, w którym utracił te warunki.

3.       Podatnik, który nie dopełnił obowiązku terminowego zawiadomienia Urzędu Miejskiego o utracie warunków do zwolnienia od podatku od nieruchomości, traci prawo do tego zwolnienia poczynając od roku podatkowego, w którym utracił te warunki i zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku wraz z należnymi odsetkami.

4.       Podatnik, który wprowadził Urząd Miejski w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatku od nieruchomości, traci prawo do tego zwolnienia za cały okres zwolnienia i zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku  wraz z należytymi odsetkami.

 

§ 7.

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Konina.

 

§ 8.

1.       Traci moc Uchwała nr 731 Rady Miasta Konina z dnia 24 kwietnia 2002 roku w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości.

2.       Zwolnienia udzielane na podstawie Uchwały, o której mowa w ust. 1 zachowują swoją moc.

3.       Podatnik może skorzystać tylko z jednej formy zwolnienia określonej w § 1 lub § 4.

 

§ 9.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

                                                                                            Przewodniczący

                                                                                       Rady  Miasta  Konina

                                                                                         Tadeusz  Wojdyński