U C H W A Ł A    Nr  276

 

RADY    MIASTA    K O N I N A

 

z  dnia  28  k w i e t n i a  2004 roku

 

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących

w skład  mieszkaniowego zasobu Miasta Konina.

 

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art.40 ust.1i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) art.6 i art.21 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz.733 z późn. zm.) uchwala się, co następuje :

 

 

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

 

§ 1.

 

1.       Uchwała ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu Miasta Konina.

2.       Mieszkaniowy zasób Miasta Konina nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.

 

§ 2.

 

1.       Miasto Konin realizować będzie jedynie potrzeby mieszkańców miasta Konina:

1)      posiadających stałe zameldowanie na terenie miasta,

2)      bezdomnych, posiadających ostatnie zameldowanie na terenie miasta,

3)      osób bez zameldowania, związanych z miastem przez okres ostatnich 5 lat.

 

 

Rozdział II

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Konina oraz kryteria kwalifikacji wniosków

 

§ 3.

 

1.       Ubieganie się o mieszkanie rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego wniosku o przydział mieszkania komunalnego lub lokalu socjalnego.

 

2.       Wniosek zostaje zarejestrowany w Urzędzie Miejskim w Koninie – Wydział Spraw Lokalowych.

 

3.       Uprawnioną do opiniowania wniosków jest Społeczna Komisja Mieszkaniowa powołana przez Prezydenta Miasta Konina.

 

4.       Osoby pozytywnie zaopiniowane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową po zatwierdzeniu przez Prezydenta Miasta Konina zostają dopisane do istniejących list oczekujących na przydział mieszkań komunalnych i lokali socjalnych. Listy oczekujących znajdują się w Wydziale Spraw Lokalowych.

 

5.       Tryb przyjmowania i rozpatrywania wniosków jest jawny. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

 

§ 4.

 

1.       Kryteria kwalifikacji wniosków:

 

1)       o przydział mieszkania komunalnego mogą ubiegać się mieszkańcy miasta Konina spełniający następujące warunki:

a)      brak samodzielnego mieszkania,

b)      zagęszczenie w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub mieszkanie w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,

c)       dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jednego członka rodziny osiągnięty przez okres 3 miesięcy poprzedzających kwalifikację wniosków nie przekracza 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,

d)      bezdomność (w przypadku ostatniego stałego zameldowania na terenie Konina),

 

2)       o przydział lokalu socjalnego mogą ubiegać się mieszkańcy miasta Konina spełniający następujące warunki :

a)      brak samodzielnego mieszkania,

b)      zagęszczenie w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub mieszkanie w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,

c)       dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jednego członka rodziny osiągnięty przez okres 3 miesięcy poprzedzający kwalifikację wniosków nie przekracza 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,

d)      bezdomność (w przypadku ostatniego stałego zameldowania na terenie Konina).

 

2.       Przez najniższą emeryturę rozumie się wysokość kwoty podawaną przez GUS.

 

3.       Przez dochód miesięczny rozumie się średni dochód miesięczny, wynikający z sumy wszystkich dochodów brutto, za wymagany okres rozliczenia uzyskany przez wnioskodawcę i członków jego gospodarstwa domowego, zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania wyliczony według obowiązujących przepisów prawa, przypadających na jednego członka gospodarstwa domowego.

 

 

Rozdział III

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy lokalu na czas

nieoznaczony i lokalu socjalnego.

 

§ 5.

 

1.       Przyjmuje się zasadę, że umowa najmu może być zawarta tylko z osobą oczekującą na listach przydziału mieszkań komunalnych i lokali socjalnych.

2.       W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezydent może podjąć decyzję o zawarciu umowy najmu z osobą nie będącą na liście.

 

 

§ 6.

 

1.       Osoba umieszczona na jednej z list wymienionych § 5, która bezpodstawnie dwukrotnie odmówiła zawarcia umowy najmu wskazanego lokalu mieszkalnego zostaje skreślona z listy, zachowując prawo do ponownego ubiegania się o umieszczenie na liście, zgodnie z zasadami, przyjętymi niniejszą uchwałą.

2.       Oczekujący na jednej z list wymienionych w § 5, który przedłoży wyrok o rozwodzie pozostający opiekunem dzieci pozostaje na tej samej pozycji, a osoba samotna zostaje dopisana na koniec listy.

W przypadku rodziny bezdzietnej pozostaje na tej samej pozycji wnioskodawca, a były współmałżonek zostaje dopisany na koniec listy.

 

 

§ 7.

 

1.       Przy wynajmie mieszkania komunalnego i lokalu socjalnego uwzględnia się następujące zasady kolejności przydziału:

 

1)       mieszkania komunalne :

a)      lista budynków zagrożonych złym stanem technicznym,

b)      lista oczekujących na przydział mieszkania (zgodnie z normą powierzchniową dla ilościowego składu rodziny),

c)       przekwaterowanie rodzin spowodowane inwestycjami realizowanymi przez gminę,

d)      zamiana mieszkań , jeśli gmina odzyska mieszkanie większe (co najmniej o jedną izbę lub 50% powierzchni),

e)      zamiana z lokali socjalnych na mieszkanie komunalne (na wniosek zainteresowanego po udokumentowaniu wystarczających dochodów),

f)        przydział odrębnego lokalu najemcy zajmującemu część lokalu wspólnego w którym występuje wspólna używalność sanitariów,

g)      przydział najemcy lokalu przyległego pomieszczenia, który nie spełnia warunków samodzielnego mieszkania,

h)      nadbudowa, rozbudowa lub przebudowa pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne.

 

2)       lokale socjalne :

a)      lista oczekujących na lokal socjalny (wyroki Sądu o eksmisję z uprawnieniem do lokalu socjalnego),

b)      lista zakwalifikowanych na lokale socjalne (zgodnie z normą powierzchniową dla ilościowego składu rodziny),

c)       zamiany z mieszkań komunalnych na socjalne, jeśli gmina odzyska mieszkanie większe w zamian za mniejsze, lub jeśli zamiany wymaga zagrożenie eksmisją.

 

§ 8.

 

1.             Umowę najmu na mieszkanie komunalne zawiera się na czas nieoznaczony z osobą, która udokumentuje dochody członków rodziny umożliwiające zawarcie przedmiotowej umowy.

2.             Umowę najmu na lokal socjalny zawiera się na okres 1 roku.

3.             Umowę najmu na lokal komunalny zawiera się z najemcą po wpłaceniu kaucji.

4.             W przypadku przedłużania umowy najmu na lokal socjalny i przekroczenia progów dochodowych zawartych § 4 ust. 1 pkt 2 właściciel może zawrzeć nową umowę na warunkach obowiązujących dla mieszkań komunalnych.

 

§ 9.

 

1.             Wypowiadanie umów najmu odbywać się będzie zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz.733 z późn. zm.).

2.             Gmina może wycofać wypowiedzenie umowy najmu, tylko w przypadku całkowitego uregulowania zaległości czynszowych przed zapadnięciem wyroku.

3.             W przypadku uregulowania zaległości czynszowych Prezydent na wniosek najemcy może umorzyć odsetki za zaległości czynszowe.

 

 

Rozdział IV

Zamiany

 

§ 10.

 

1.       Członkowie wspólnoty samorządowej mogą dokonywać wzajemnych zamian lokali pomiędzy najemcami, po uprzednim uzyskaniu zgody dysponentów lokali.

 

2.       Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali mogą ubiegać się o zamianę na lokal w którym utrudnienie nie będzie występować.

 

3.       Dochód osób ubiegających się o zamianę mieszkania z lokalu socjalnego na mieszkanie komunalne w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie może być niższy od kwoty 100 % najniższej emerytury, a nie większy od  150 % najniższej emerytury.

 

4.       Nie zezwala się na dokonywanie zamian, gdy może ona zagrażać interesom Miasta.

 

5.      Miasto Konin nie wyraża zgody na zamianę lokali w przypadku, gdy osoba zajmująca mieszkanie nie stanowiące własność gminy jest zagrożona eksmisją.

 

6.       W przypadku odzyskania mieszkania komunalnego w wyniku realizacji prawomocnego orzeczenia sądowego (eksmisja) Prezydent może zawrzeć umowę najmu z innym najemcą samodzielnego lokalu komunalnego (dokonać zamiany) po spełnieniu następujących warunków:

1)      po zdaniu uprzednio zajmowanego lokalu w stanie nie gorszym i wolnego od osób i rzeczy,

2)      i wykonaniu remontu i napraw we własnym zakresie.

 

 

Rozdział V

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały
w lokalach opuszczonych przez  najemcę.

 

 

§ 11.

 

1.       Po śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują :

1)       małżonek nie będący współnajemcą lokalu,

2)       dzieci najemcy i jego współmałżonka

3)       osoby, wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych,

4)       osoba , która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

 

2.       W przypadku pisemnej rezygnacji najemcy i wymeldowaniu z lokalu, umowa najmu może być zawarta z osobą wskazaną przez byłego najemcę będącą osobą bliską na stałe zameldowaną i zamieszkującą w lokalu z wyłączeniem § 12.

    

3.       Po rozwodzie i wymeldowaniu się najemcy z lokalu, umowa najmu może być zawarta ze współmałżonkiem pozostającym w tym lokalu.

 

4.       W przypadku większej ilości uprawnionych osób, które wstępują w stosunek najmu umowę najmu zawiera się z osobą pełnoletnią wskazaną przez pozostałych.

 

5.       W przypadku niemożności ustalenia najemcy, osobę do zawarcia umowy najmu powinien wskazać sąd.

 

                                                                            

§ 12.

 

Umowy najmu nie będą zawierane:

1)         z wnukami

2)         innymi osobami niż wymienionymi w § 11,

3)         z osobą, która została pozbawiona przez Sąd uprawnień do lokalu socjalnego.

 

 

Rozdział VI

Postanowienia końcowe.

 

 

§ 13.

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Konina.

 

§ 14.

 

Traci moc Uchwała Nr 264 Rady Miasta Konina z dnia 15 grudnia 1999 roku w sprawie zmiany zasad i trybu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej.

 

§ 15.

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

 

 

                                                                                            Przewodniczący

                                                                                       Rady  Miasta  Konina

                                                                                          Tadeusz Wojdyński

 

 

 

 

 

 

                                               UZASADNIENIE

 

 

 Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71 z 2001, poz. 733) nałożyła na Gminy obowiązek opracowania zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Zasady te powinny określać:

-          wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą wynajem lokali komunalnych i socjalnych,

-          warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy,

-          kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy,

-          warunki dokonywania zamian lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy,

-          tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali,

-          zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę.

Ustalenia zawarte w opracowanych zasadach stanowić będą podstawę do zawierania i wypowiadania umów najmu.