U C H W A Ł A   Nr  288

 

RADY   MIASTA   K O N I N A

 

z  dnia  02  c z e r w c a  2004 roku

 

w sprawie określenia zasad przyznawania i odpłatności

za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze

oraz warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat,

jak również tryb ich pobierania.

 

 

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm) oraz art. 50 ust. 1 – 6; art. 96 ust. 1, 2, 4; art. 104 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U z 2004 r. Nr 64, poz. 593) - Rada Miasta Konina  u c h w a l a , co następuje:

 

 

§ 1.

 

 

1.      Osobom samotnym, samotnie gospodarującym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione, oraz osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić – przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

2.      Przyznanie powyższych usług następuje w formie decyzji administracyjnej, na podstawie zaświadczenia lekarskiego lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, oraz wywiadu środowiskowego. Na równi ze znacznym stopniem niepełnosprawności traktuje się orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej.

 

3.      Przyznane w określonym wymiarze usługi opiekuńcze służą wyłącznie zaspokojeniu podstawowych potrzeb bytowych podopiecznego uwzględniając stan jego zdrowia lub niepełnosprawność.

 

 

§ 2.

 

 

Usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie świadczeniobiorcom, których dochód lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej oraz osobom, które ukończyły setny rok życia.

 

 

§ 3.

 

 

Osoby, które nie spełniają kryterium dochodowego określonego w § 2 zwracają poniesione wydatki za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze w części lub w całości zgodnie z ustaleniami w tabeli.

 

 

Dochód na osobę lub osobę w rodzinie (% przysługującego dochodu określonego w ustawie o pomocy społecznej

Wysokość odpłatności za jedną godzinę usługi w % dla osób:

Dla osób samotnych i samotnie gospodarujących

Dla osoby w rodzinie

Ponad 100 – 150 %

Ponad 150 – 200 %

Ponad 200 – 250 %

Ponad 250 – 300 %

Ponad 300 – 350 %

Ponad 350 – 400 %

Powyżej 400 %

5 %

15 %

30 %

40 %

60 %

80 %

100 %

15 %

30 %

35 %

50 %

70 %

90 %

100 %

 

 

§ 4.

 

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej, można odstąpić od zwrotu należności za usługi opiekuńcze.

 

 

§ 5.

 

 

Świadczeniobiorcom określonym w § 2 przyznana jest opieka według potrzeb na zasadach określonych w § 1 pkt. 2 do 5 godzin dziennie.

 

 

§ 6.

 

 

Świadczeniobiorcom, których dochód nie przekracza 400 % kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej, przyznaje się świadczenie na zasadach określonych w § 1 pkt.2, według odpłatności określonej w § 3:

Ø        Osobom samotnym i samotnie gospodarującym do 4 godzin dziennie

Ø        Osobom w rodzinie do 3 godzin dziennie

 

 

§ 7.

 

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach ilość godzin opiekuńczych może zostać zwiększona.

 

 

 

 

 

§ 8.

 

 

Świadczeniobiorcy określeni w § 1 pkt. 1 niniejszej uchwały mają możliwość wykupienia dodatkowych godzin opieki na mocy umowy cywilnoprawnej z Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie, przy odpłatności za jedną godzinę w wysokości 50 % kosztów ponoszonych przez Ośrodek, nie niżej jednak niż odpłatność ustalona decyzją o przyznaniu usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

 

 

§ 9.

 

 

Świadczeniobiorcy ustaloną w formie decyzji administracyjnej odpłatność za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, dokonują wpłaty bezpośrednio lub za pośrednictwem wykonawcy usług na konto Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

 

§ 10.

 

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Konina.

 

 

§ 11.

 

 

Traci moc uchwała Nr 356 Rady Miasta Konina z dnia 3 maja 2000 roku oraz Uchwała Nr 408 Rady Miasta Konina z dnia 20 września 2000 r.

 

 

§ 12.

 

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

 

 

          Przewodniczący

     Rady Miasta Konina

       Tadeusz Wojdyński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzasadnienie do Uchwały Nr ......

Rady   Miasta Konina

z dnia ...................

 

W sprawie: określenia zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również tryb ich pobierania

 

 

            Usługi opiekuńcze w tym specjalistyczne, w świetle ustawy o pomocy społecznej stanowią zadanie własne gminy o charakterze obowiązkowym. Powyższe świadczenie przyznaje w drodze decyzji administracyjnej, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Podstawą do wywołania niniejszej uchwały jest zapis określony w art. 159 ustawy o pomocy społecznej, oraz zapis w art. 50 ust. 6 wymiennej ustawy.

            Pomoc w formie usług opiekuńczych kierowana jest do osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opieką higieniczną i pielęgnacyjną oraz w miarę możliwości zapewnienia kontaktów z otoczeniem.

W zdecydowanej większości osoby objęte tą formą pomocy posiadają dochód, który jest wyższy od kryterium określonego w ustawie o pomocy społecznej, co nie eliminuje ich z kręgu uprawnionych do świadczeń w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług.

Zobowiązani są natomiast do zwrotu części lub całości wydatków poniesionych za usługi.

W związku z tym, proponowana uchwała pozwoli Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Koninie określić przyznanie w/w świadczenia, biorąc pod uwagę dochody oraz sytuację świadczeniobiorcy.