U C H WA Ł A   Nr  490

 

RADY    MIASTA   K O N I N A

 

z dnia  29  c z e r w c a  2005 roku

 

w sprawie przyjęcia Programu pomocy przedsiębiorcom

w zakresie wzrostu zatrudnienia nie związanego z inwestycją.

 

 

           

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust.1, art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 2 pkt 7 i art. 12 ust.1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2004 r., Nr 123, poz. 1291) i po uzyskaniu opinii Prezesa UOKiK - Rada Miasta Konina u c h w a l a , co następuje:

 

 

§ 1.

 

Rada Miasta Konina przyjmuje Program pomocy przedsiębiorcom w zakresie wzrostu zatrudnienia nie związanego z inwestycją

 

 

§ 2.

 

 

1.        Pomoc przewidziana w Uchwale jest pomocą udzielaną zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 5 grudnia 2002 roku w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia (Dz. Urz. WE L 337 z 13.12.2002r.).

2.        Niniejszą pomoc stosuje się w odniesieniu do systemów, które stanowią pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust.1 Traktatu oraz które zapewniają pomoc w zakresie tworzenia miejsc pracy.

3.        Pomoc w zakresie wzrostu zatrudnienia nie związanego z inwestycją stosuje się w odniesieniu do pomocy we wszystkich sektorach, w tym działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu. Niniejszej pomocy nie stosuje się w odniesieniu do pomocy udzielanej w sektorze górniczym, stoczniowym, pomocy odnoszącej się do tworzenia zatrudnienia w rozumieniu art. 4, udzielanej w sektorze transportowym. Pomoc taka podlega notyfikacji Komisji zgodnie z art. 88 ust. 3 Traktatu.

4.        Pomocy nie stosuje się w odniesieniu do:

-          pomocy udzielanej dla działalności związanej z wywozem, mianowicie pomocy związanej bezpośrednio z ilością wywożonych produktów, ustanowieniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub wydatkami bieżącymi dotyczącymi działalności wywozowej,

-          pomocy uwarunkowanej użyciem towarów produkcji krajowej przed towarami przywożonymi.

 

 

 

 

§ 3.

 

Ilekroć w Programie jest mowa o:

1.       beneficjencie – należy przez to rozumieć podmiot prowadzący działalność gospodarczą na terenie Miasta Konina - bez względu na formę organizacyjno- prawną oraz sposób finansowania-, który otrzymał pomoc publiczną,

2.       wzroście zatrudnienia – należy przez to rozumieć wzrost netto liczby pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy. W przypadku przedsiębiorstwa posiadającego placówki, oddziały w różnych miejscowościach do ustalenia wzrostu zatrudnienia uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych na terenie miasta Konina,

3.       przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć małego i średniego przedsiębiorcę w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z dnia 12.01 2001r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001r.) oraz w rozumieniu ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r., Nr 173, poz. 1807 ze zm.),

4.       nieruchomości – należy przez to rozumieć budynki, grunty i budowle lub ich części związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

 

§ 4.

 

Podstawą prawną programu jest:

a)        Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),

b)        Ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.),

c)        Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 60, poz. 60 ze zm.),

d)        Ustawa  z dnia 26.11.1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz.148 ze zm.).

 

§ 5.

 

Pomoc Miasta Konin na tworzenie nowych miejsc pracy realizowana jest na następujących zasadach:

1.       Zwalnia się, na okres 10 lat, od podatku od nieruchomości zwanego dalej ,,podatkiem” nieruchomości lub jej części, w których podatnik prowadzi inkubator przedsiębiorczości lub ośrodek wspierania przedsiębiorczości zwane dalej inkubatorem.

1)        Zwolnienie od podatku określone w ust.1 może być udzielone wyłącznie podmiotom, które nie prowadzą działalności nastawionej na osiągnięcie zysku.

2)        Zwolnienie od podatku określone w ust.1 dotyczy wyłącznie tych nieruchomości lub ich części, w których będą zlokalizowane firmy działające w ramach inkubatora.

3)        Zwolnienie od podatku określone w ust.1 przysługuje w przypadku opracowania regulaminu funkcjonowania inkubatora i jego zatwierdzenia przez Prezydenta Miasta Konina.

2.       Zwalnia się na okres 12 miesięcy od podatku od nieruchomości zwanego dalej ,,podatkiem” nieruchomości, w których podatnik spełniający wymogi małego przedsiębiorcy określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, prowadzący działalność gospodarczą o charakterze przemysłowym, usługowym oraz handlowym z wyłączeniem usług developerskich zatrudni co najmniej jedną osobę i utrzyma to miejsce pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy.

 

1)       Maksymalna wartość zwolnienia od podatku udzielonego z tytułu określonego w ust. 1 nie może przekroczyć kwoty 2000 zł na każdą nowozatrudnioną osobę.

2)       Suma zwolnień określonych w ust. 2 nie może być większa od kwoty podatku od nieruchomości za dany okres.

3)       Zwolnienie od podatku określone w ust. 2 w danym roku podatkowym przysługuje proporcjonalnie do czasu zatrudnienia pracownika, a pozostała jego część przechodzi na kolejny rok podatkowy.

4)       Zwolnienie od podatku określone w ust. 2 przysługuje w przypadku:

a)      udokumentowania wzrostu zatrudnienia i ustalenia średniego poziomu zatrudnienia z okresu co najmniej 12 miesięcy przed zatrudnieniem pracownika,

b)      zgłoszenia zamiaru skorzystania ze zwolnienia w okresie do 12 miesięcy od daty zatrudnienia pracownika.

5)       W przypadku prowadzenia przez podatnika działalności w różnych miejscowościach, przy ustalaniu poziomu zatrudnienia uwzględnia się tylko zatrudnionych na terenie Miasta Konina.

 

§ 6.

 

1.       W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta jednocześnie z pomocy regionalnej na nowe inwestycje oraz z pomocy horyzontalnej na nowe miejsca pracy, dopuszczalną intensywność pomocy określa się jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy oraz wyższej kwoty kosztów kwalifikowanych pod warunkiem, że łącznie intensywność tych pomocy nie przekracza maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, który dla Miasta Konin wynosi 65% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

2.       Stworzone zatrudnienie musi stanowić wzrost netto liczby pracowników w danym przedsiębiorstwie w odniesieniu do średniego zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy, w przeliczeniu na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy.

3.       Warunkiem dopuszczalności pomocy jest by nowi pracownicy zatrudnieni w wyniku stworzenia nowych miejsc pracy nigdy wcześniej nie byli zatrudnieni na podstawie stosunku pracy lub stracili ją lub też tracą obecnie wykonywaną pracę.

 

§ 7.

 

1.       Program obejmuje swym działaniem teren Miasta Konina i obowiązuje w latach 2005 – 2006. Organem udzielającym pomocy jest Prezydent Miasta Konina.

2.       Maksymalna wielkość rocznych środków planowanych na udzielenie pomocy w ramach programu nie może przekroczyć kwoty 500 tys. zł.

 

§ 8.

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Konina.

 

§ 9.

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

                                                                      

                   Przewodniczący

                Rady Miasta Konina

                                                                                                  Tadeusz Wojdyński