Załącznik

 

Zasady udzielania

pracownikom Urzędu Miejskiego w Koninie pomocy finansowej związanej z podnoszeniem kwalifikacji

 

Zgodnie z Polityką Jakości Urzędu Miejskiego w Koninie misję Urzędu wypełniają odpowiednio umotywowani, kwalifikowani i stale doskonaleni pracownicy.

I.         Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych przez podnoszenie kwalifikacji dorosłych rozumie się kształcenie, dokształcanie i doskonalenie w formach pozaszkolnych.

Podstawowymi formami pozaszkolnymi są:

-                       studia podyplomowe

-                       kursy, szkolenia

-                       seminaria

-                       staże zawodowe

-                       praktyki zawodowe

-                       samokształcenie kierowane.

       W Urzędzie Miejskim podnoszenie kwalifikacji pracowników  realizowane jest według planu rocznego zatwierdzanego przez Prezydenta Miasta Konina do końca października każdego roku. Plan opracowywany jest na podstawie zgłoszeń potrzeb szkoleniowych przez poszczególne komórki organizacyjne Urzędu. Zgłoszenia należy składać do kierownika Wydziału Organizacyjnego i Kadr w terminie do 10 października (wzór zgłoszenia stanowi załącznik do niniejszych zasad). Prezydent Miasta Konina powołuje komisję, której zadaniem jest rozpatrzenie i zaopiniowanie zgłoszonych potrzeb szkoleniowych oraz opracowanie projektu rocznego planu.

II.     Pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje w  formach  pozaszkolnych muszą spełniać następujące warunki:

  1.  Zatrudnienie w UM minimum 6 miesięcy (nie dotyczy pracowników z wyboru  i powołania).

  2. Wyróżniająca ocena pracy i aktywności zawodowej potwierdzona okresowymi ocenami.

  3. Opinia bezpośredniego przełożonego z uzasadnieniem potrzeby kształcenia.

4.          Kształcenie pracownika winno być wpisane do planu rocznego na dany rok kalendarzowy.

III.  Studia podyplomowe, kursy, szkolenia, seminaria, staże zawodowe, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane dla pracowników skierowanych mogą być sfinansowane w całości przez Urząd Miejski. Decyzje w tej sprawie podejmuje Prezydent po zasięgnięciu opinii Sekretarza Miasta i Kierownika Wydziału Organizacyjnego i Kadr.

Kierownicy Wydziałów/Referatów Urzędu Miejskiego będą kierowani na kursy, szkolenia nie ujęte w planie rocznym w przypadku nagłych, nieprzewidzianych zmian w przepisach prawa, powodujących zasadnicze zamiany w pracy samorządu terytorialnego i urzędu.

Wzajemne prawa i obowiązki pracownika i Urzędu Miejskiego określi umowa zawarta w oparciu o rozporządzenie MEN i MPiPS z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych ( Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.)

Pracownicy kierowani na kursy, szkolenia, seminaria obowiązani są do przedłożenia poza zaświadczeniem o odbytym szkoleniu, pisemnej informacji o merytorycznym i tematycznym zakresie kursu bezpośredniemu przełożonemu i Sekretarzowi Miasta.

IV.  Inne formy kształcenia pracownicy realizują we własnym zakresie.