18-12-2014 r.
OBWIESZCZENIE
o powiadomieniu stron postępowania
Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U.z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) zawiadamiam strony postępowania o wydanym postanowieniu znak OŚ.6220.38.2014 z dnia 15.12.2014 r. oraz zawiadomieniu znak OŚ.6220.38.2014 z dnia 16.12.2014 r., których treść podaje się poniżej:
z up. Prezydenta Miasta Konina
Małgorzata Malińska
Kierownik
Wydziału Ochrony Środowiska
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 2, art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana Szymona Kosmalskiego reprezentującego Przedsiębiorstwo Projektowo – Budowlane „ESKA-Projekt” ul. Polanka 20D/10 61-131 Poznań, działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta Konina, z dnia 25.08.2014 r. (28.08.2014 r. data wpływu)
ORZEKAM
o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na przebudowie ul. Jana Pawła II w Koninie.
UZASADNIENIE
Pan Szymon Kosmalski reprezentujący Przedsiębiorstwo Projektowo – Budowlane „ESKA-Projekt” ul. Polanka 20D/10 61-131 Poznań, działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Konina, wnioskiem z dnia 25.08.2014 r. (28.08.2014 r. data wpływu) zwrócił się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ul. Jana Pawła II w Koninie.
Planowane przedsięwzięcie należy zakwalifikować do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397 z późn. zm.), dla których ocena oddziaływania na środowisko może być wymagana.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 2 i w oparciu o art. 64 ust. 3, 4 oraz art. 78 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) pismem znak OŚ.6220.38.2014 z dnia 08.09.2014 r. zwrócono się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie o opinię, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie pismem znak ON.NS–72/2/1–71/14 z dnia 29.09.2014 r. (02.10.2014 r. data wpływu) uznał, iż pod względem higienicznym i zdrowotnym nie zachodzą przesłanki określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz.1235 z późn. zm.) do stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz wykonania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 1 i w oparciu o art. 64 ust. 3, 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U.z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) pismem znak OŚ.6220.38.2014 z dnia 08.09.2014 r. zwrócono się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o opinię, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem znak WOO-IV.4240.853.2014.KL.6 z dnia 09.12.2014 r. (11.12.2014 r. data wpływu) wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ul. Jana Pawła II w Koninie, nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Zgodnie z treścią karty informacyjnej planowane przedsięwzięcie obejmuje przebudowę ul. Jana Pawła II w Koninie, na odcinku o długości 1,3 km. Prace budowlane będą prowadzone od skrzyżowania z ul. Ks. J. Popiełuszki (w postaci ronda) do mostu nad Kanałem Warta – Gopło. W ramach planowanego przedsięwzięcia inwestor planuje m.in.: przebudowę istniejącej jezdni poprzez rozebranie istniejącej nawierzchni drogi i wykonanie nowej konstrukcji jezdni o nawierzchni bitumicznej, przebudowę istniejących oraz budowę nowych chodników i ścieżek rowerowych, przebudowę skrzyżowań, przebudowę i budowę zjazdów publicznych i indywidualnych, a także przebudowę istniejących i budowę nowych zatok autobusowych. Zgodnie z treścią karty informacyjnej chodniki zostaną wykonane z betonowej kostki brukowej, natomiast ścieżka rowerowa z mieszanki bitumicznej oraz z kostki betonowej. W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu zaplanowano wykonanie wysp azylu w miejscu występowania przejść dla pieszych oraz dodatkowych pasów dla pojazdów skręcających w lewo z ul. Jana Pawła II w drogi podporządkowane. Po obu stronach drogi zostaną wykonane krawężniki betonowe. Ścieki w postaci wód opadowych i roztopowych ze wszystkich planowanych nawierzchni będą odprowadzane do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej na warunkach określonych przez gestora sieci. Szerokość jezdni będzie zmienna i będzie wynosiła od 7,0 m do 14,0 m. Droga będzie posiadała klasę Z i prędkość projektową 50 km/h.
Tereny wymagające ochrony akustycznej, określone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112) zlokalizowane są po obu stronach przedmiotowej drogi. Szacowane natężenie ruchu pojazdów w roku 2014 wynosi 5285 pojazdów/dobę. Przedstawiona w uzupełnieniu do karty informacyjnej przedsięwzięcia analiza oddziaływania akustycznego przedsięwzięcia określiła zasięgi oddziaływania hałasu oraz poziomy hałasu w punktach obserwacyjnych zlokalizowanych na granicy terenów chronionych akustycznie. Z przedstawionej analizy wynika, że przewiduje się możliwość zaistnienia przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu określonego w ww. rozporządzeniu, przy czym przekroczenia dotyczą głownie pory dnia. Wielkość prognozowanego przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu w porze nocy wyniesie do 0,5 dB, natomiast w porze dnia do 3,4 dB. Wobec powyższego inwestor przewidział zastosowanie rozwiązań ograniczających ponadnormatywne oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia. Zgodnie z treścią złożonej dokumentacji na całym analizowanym odcinku drogi zostanie zastosowana nawierzchnia ścieralna z mieszanki mastyksu grysowego SMA o zakładanej skuteczności obniżania hałasu o 2 dB w stosunku do nawierzchni asfaltobetonowej. Natomiast na odcinku drogi od skrzyżowania z ul. Portową do skrzyżowania z ul. Graniczną inwestor planuje zastosowanie nawierzchni porowatej o zakładanej skuteczności obniżania hałasu o 3,5 dB w stosunku do nawierzchni SMA. Wobec powyższego, z uwagi na planowane do zastosowania rozwiązania ograniczające emisję hałasu do środowiska należy stwierdzić, że eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie powodowała przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu na najbliższych terenach wymagających ochrony akustycznej, określonych w rozporządzeniu w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdza się, że ze względu na rodzaj i skale przedsięwzięcia nie przewiduje się jego istotnego wpływu na stan jakości powietrza w rejonie zainwestowania na etapie eksploatacji. Na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza (faza prowadzenia prac budowlanych). Będzie ona związana
z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych. Ponadto, źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne.
W oparciu o zapisy karty informacyjnej przedsięwzięcia, w odniesieniu do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a – j ww. ustawy stwierdzono, że planowane przedsięwzięcie ze względu na rodzaj oraz lokalizację nie będzie negatywnie oddziaływać na obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary leśne oraz obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.
W odniesieniu do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko należy stwierdzić, iż realizacja inwestycji nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystanie zasobów naturalnych.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ww. ustawy dotyczących ryzyka wystąpienia poważnej awarii, należy stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie nie należy do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii. Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy, należy uznać, że inwestycja nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 2 lit e. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że teren planowanego przedsięwzięcia położony jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.). Planowane przedsięwzięcie graniczy z obszarem specjalnej ochrony ptaków Dolina Środkowej Warty PLB300002. Innym najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja Nadwarciańska PLH300009, oddalony o ok. 2,3 km. W ramach planowanego przedsięwzięcia planuje się usunięcie ok. 8 drzew z gatunków: klon, jesion oraz lipa. Z informacji przedstawionych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że podczas inwentaryzacji przyrodniczej nie stwierdzono występowania gniazd ptasich. Inwestor przewiduje wykonanie nasadzeń rekompensacyjnych drzew. Planowana wycinka drzew zostanie przeprowadzona poza okresem lęgowym ptaków, który w Wielkopolsce przypada średnio od 15 marca do 15 lipca.
Mając na względzie lokalizację inwestycji poza obszarami chronionymi, w istniejącym pasie drogowym, niewielką skalę wycinek drzew poza okresem lęgowym ptaków oraz planowane nasadzenia rekompensacyjne, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary chronione,
a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki zwierząt i roślin oraz ich siedlisk, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności obszarów Natura 2000 lub powiązania z innymi obszarami.
Ze względu na wielkość i złożoność oddziaływania, a także rodzaj i skalę inwestycji stwierdzono, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji postanowienia.
POUCZENIE
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.
z up. Prezydenta Miasta Konina
Małgorzata Malińska
Kierownik
Wydziału Ochrony Środowiska
Otrzymują:
1. Pan Szymon Kosmalski
Przedsiębiorstwo Projektowo – Budowlane „ESKA-Projekt”
ul. Polanka 20D/10, 61-131 Poznań
2. Strony postępowania poprzez obwieszczenie zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U.z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.).
3. a/a S.K.
___________________________________________________________________________
ZAWIADOMIENIE
Zgodnie z art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) Urząd Miejski w Koninie Wydział Ochrony Środowiska informuje o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ul. Jana Pawła II w Koninie.
Z materiałami można zapoznać się w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Koninie przy ul. Wojska Polskiego 2 pok. 217 w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego zawiadomienia.
z up. Prezydenta Miasta Konina
Małgorzata Malińska
Kierownik
Wydziału Ochrony Środowiska
Otrzymują:
1. Pan Szymon Kosmalski
Przedsiębiorstwo Projektowo – Budowlane „ESKA-Projekt”
ul. Polanka 20D/10, 61-131 Poznań
2. Strony postępowania poprzez obwieszczenie zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.).
3. a/a S.K.
Stronami postępowania są właściciele działek o numerach:
- 73/1, 76/8, 76/34, 265/6, 265/7, 346/1, 359/1, 359/3, 362/1, obręb Glinka
- 109/1, 109/4, 109/5, 110/1, 111, 112/1, 113/1, 114/2, 114/3, 115/1, 116, 117, 119, 124/1, 125/2, 125/3, 126/1, 127, 128/1, 129/1, 139/1, 144/14, 144/16, 144/17, 147/1, 147/2, 148/2, 148/3, 148/4, 150/5, 150/9, 150/11, 151/1, 151/3, 151/5, 151/7, 151/8, 152/1, 154, 155/1, 156/1, 157/1, 157/2, 158/1, 158/2, 161, 162, 190, 191/1, 192/1, 193, 196/1, 197, 199, 200/1, 201, 202, 203, 204/1, 205/1, 206/1, 207/2, 208/1, 209, 210/2, 211, 212/2, 212/3, 213/1, 214/1, 216/2, 216/3, 217/2, 217/3, 218/1, 219/1, 220/1, 221/1, 222/1, 223, 224, 224/1, 225/1, 226/1, 227, 228, 229/1, 230, 231, 232/2, 232/5, 232/13, 232/14, 232/12, 233, 234/1, 235/1, 235/4, 235/5, 236/1, 237/1, 238/2, 238/3, 239, 240/1, 240/2, 241/1, 242/4, 242/6, 242/7, 243/1, obręb Morzysław.
Podmiot udostępniający: | UM |
---|---|
Informacja wprowadzona przez: | Katarzyna Łubik |
Informacja wytworzona przez: | Małgorzata Malińska |
Data wytworzenia: | 2014-12-18 |
Data udostępnienia: | 2014-12-18 07:06:16 |
Data ostatniej modyfikacji: | 2014-12-18 07:07:20 |